Herif döndü, Türkiye’de hisse topluyor

Bloomberg’in haberine göre temkinli yatırımcılar muhtemel bir kriz için hazırlık yaparken bir aracı kurum Borsa İstanbul’da büyük çaplı alımlarla öne çıkıyor.

Yatırım Finansman geçen hafta Borsa İstanbul’da 565 milyon lira net alımla kendisine en yakın işlem yapan alıcıyı üçe katlamış durumda. Türk lirasının yüzde 6 değer kaybettiği, 10 yıllık tahvil faizlerinin rekor seviyelere yükseldiği haftada Borsa İstanbul yüzde 3 civarı haftalık yükselişle diğer TL varlıklardan ayrışıyor.

Borsa yatırımcıları Yatırım Finansmanı 2016 yılından hatırlar. Borsa İstanbul’da algoritmik işlemler hızlanmış, hisse piyasasına bazı günlerde bu işlemler yön vermeye başlamıştı. Geçen yıl referandum öncesinde de benzer hareketler yaşanmıştı. Para piyasaları için ABD yaptırımlarının devam etme olasılığı TL varlıkları dibe göndermesine rağmen Borsa İstanbul’da farklı bir tablo ortaya çıkmış görünüyor. Bu tablo piyasalarda ‘herif’in geri dönmüş olabileceği iddialarını da yeniden gündeme getiriyor.

Yatırım Finansman işlemlerinin bir kişi mi yoksa bir grup yatırımcı tarafından mı yapıldığı belli değil. Ayrıca piyasadaki alıcının daha önce “herif” olarak adlandırılan kişi veya kişilerle aynı kişi olup olmadığı da belli değil. Yatırım Finansman ilk aşamada Bloomberg’in konu hakkındaki sorularını yanıtlamadı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir