Her öğrenciye ücretsiz Nutuk

CHP’li Alban teklifinin gerekçesinde “Nutuk, 19. yüzyıldan itibaren gözünü Türkiye topraklarına dikmiş olan emperyalistlere karşı kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın resmi metni, bizzat o savaşın komutanı ve lideri Atatürk tarafından yazılmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin en temel tarih kaynağıdır” dedi.

Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919’dan, Cumhuriyet sonrası devrim dönemine kadar yaşanan olayların Nutuk’ta yer aldığını hatırlatan Alban, vatan sevgisi ile cumhuriyeti kuran kadronun yaşadıklarının gençler tarafından bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Alban “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün egemenliği millete dayanan tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti isteğini Büyük Nutukta dile getirmiş ve bunu önce Türk Gençliğine sonrada ulusuna vasiyet olarak bırakmıştır. Bu eseri gençlerimize okutmalı, cumhuriyetimizin değerini onlara öğretmeliyiz” ifadesini kullandı.

._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir