Acil servislerde 2 gün içinde 3 şiddet vakası

Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Haldun Akoğlu, son bu hafta 2 gün içerisinde, aralarında 30 km mesafe bulunan acil servislerde 3 şiddet vakası yaşandığını belirterek, acil servisler için acil güvenlik önlemleri alınması gerektiğini söyledi.

VAKA 1

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçtiğimiz çarşamba gecesi görev yapan Uzm. Dr. Burcu Azapoğlu’nun hasta yakınlarının çıkardığı arbedede yüz kemikleri kırıldı.

VAKA 2

Aynı gün Pendik’te bulunan Marmara Eğitim ve Araştırma Hastane’sinin otopark bölümünde gözaltına alınmak istenen şüpheli bir şahıs, bir jandarma görevlisini yaralayıp olay yerinden kaçtı..

VAKA 3

marmara-universitesi-egitim-arastirma-iha

Son olarak geçtiğimiz salı günü, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde silahlı saldırı gerçekleşti ve bu saldırı sonucunda Ramazan Sarı ve eşi Suzan Sandıkçı Sarı hayatını kaybetti.

Acil servislerin bu tip şiddet vakalarına neden bu kadar açık olduğunu değerlendiren Doç. Dr. Haldın Akoğlu şunları söyledi: Hastanelerdeki güvenlik önlemleri derhal artırılmalı. Acil servislerde yeterli ve eğitimli güvenlik görevlileri çalışmıyor. Bu görevliler ihale kanunu gereği taşeron sistemle alınan, kadrolu olmayan çalışanlar. Maaşları düşük ve yetkin değiller. Bu nedenle bu vakaları yaşıyoruz. Hastanelerde yetkin, iletişim becerileri yüksek kişiler çalışmalı, maaşlar artırılarak buralarda çalışmaları özendirilmeli.

Bugün hastane acil servislerinde dedektör yok, kimlik kartı kontrolü yok, hasta mahremiyetini koruyacak bir engel yok. İnsanlar ellerini kollarını sallayarak istedikleri gibi içeri giriyorlar. Bu girişleri engellendiği zaman da kavga çıkartıyorlar. Giriş çıkışlar elektronik güvenlik noktaları ile çok iyi takip edilmeli. Sağlık çalışanları için uygulanan ‘Beyaz Kod’ sistemi ise çalışanlar için bir eziyet gibi. Bu kodu veren doktorlar, sonraki bütün hukuki süreci tek başına takip etmek zorunda bırakılıyor. Bu nedenle de beyaz kodla uğraşmak istemiyorlar. Bir an önce doğru adımların atılması gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir